AEM Universal Air Filter 5in Flange; 6-1/2in Base 5-1/8int 4in Height
- Designed to increase horsepower and throttle response
- AEM Air Filters are cleanable and reusable for the life of your vehicle
- Captures up to 99% of harmful contaminants
- Outstanding performance even in dusty racing conditions
- Manufactured in the USA
- Does not require oil
- Will NOT void vehicle warranty
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Base Outside Diameter | 6.5 in (165 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Washable | Yes |
| Product Style | AEM Dryflow Round Tapered Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm) |
| Warranty | Limited Lifetime |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




AEM Universal Air Filter 5in Flange; 6-1/2in Base 5-1/8int 4in Height
AEM Universal Air Filter 5in Flange; 6-1/2in Base 5-1/8int 4in Height
- Designed to increase horsepower and throttle response
- AEM Air Filters are cleanable and reusable for the life of your vehicle
- Captures up to 99% of harmful contaminants
- Outstanding performance even in dusty racing conditions
- Manufactured in the USA
- Does not require oil
- Will NOT void vehicle warranty
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Base Outside Diameter | 6.5 in (165 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Washable | Yes |
| Product Style | AEM Dryflow Round Tapered Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm) |
| Warranty | Limited Lifetime |
Original: $73.99
-65%$73.99
$25.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed to increase horsepower and throttle response
- AEM Air Filters are cleanable and reusable for the life of your vehicle
- Captures up to 99% of harmful contaminants
- Outstanding performance even in dusty racing conditions
- Manufactured in the USA
- Does not require oil
- Will NOT void vehicle warranty
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Base Outside Diameter | 6.5 in (165 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Washable | Yes |
| Product Style | AEM Dryflow Round Tapered Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm) |
| Warranty | Limited Lifetime |
























