AEM 2.5in to 2.75in Black Silicone Hose Coupler Reducer - Universal
AEM Hose Adapter 2.5in/2.75in x 3in length black silicone coupler reducer / adapter.
- Connects from a 2.5 to a 2.75 inch diameter tube
- 3 inches long
- Constructed from durable reinforced silicone
- Connects different diameter sized tubing to fit custom applications
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 3 in (76 mm) |
| Product Box Length | 2.75 in (70 mm) |
| Product Box Width | 2.75 in (70 mm) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

AEM 2.5in to 2.75in Black Silicone Hose Coupler Reducer - Universal
AEM 2.5in to 2.75in Black Silicone Hose Coupler Reducer - Universal
AEM Hose Adapter 2.5in/2.75in x 3in length black silicone coupler reducer / adapter.
- Connects from a 2.5 to a 2.75 inch diameter tube
- 3 inches long
- Constructed from durable reinforced silicone
- Connects different diameter sized tubing to fit custom applications
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 3 in (76 mm) |
| Product Box Length | 2.75 in (70 mm) |
| Product Box Width | 2.75 in (70 mm) |
Original: $23.99
-65%$23.99
$8.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AEM Hose Adapter 2.5in/2.75in x 3in length black silicone coupler reducer / adapter.
- Connects from a 2.5 to a 2.75 inch diameter tube
- 3 inches long
- Constructed from durable reinforced silicone
- Connects different diameter sized tubing to fit custom applications
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 3 in (76 mm) |
| Product Box Length | 2.75 in (70 mm) |
| Product Box Width | 2.75 in (70 mm) |









