AEM 2.75" Rubber Hose Coupler w/ Hump - Universal
- Fits 2.75 inch diameter tubes
- 3 inches in length
- Connects two tubes that require some flexibility in the joint
- Constructed from long-lasting and durable EPDM rubber
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| Inlet Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Outlet Diameter | 3.063 in (78 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 3 in (76 mm) |
| Product Box Length | 3.05 in (77 mm) |
| Product Box Width | 3.05 in (77 mm) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


AEM 2.75" Rubber Hose Coupler w/ Hump - Universal
AEM 2.75" Rubber Hose Coupler w/ Hump - Universal
- Fits 2.75 inch diameter tubes
- 3 inches in length
- Connects two tubes that require some flexibility in the joint
- Constructed from long-lasting and durable EPDM rubber
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| Inlet Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Outlet Diameter | 3.063 in (78 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 3 in (76 mm) |
| Product Box Length | 3.05 in (77 mm) |
| Product Box Width | 3.05 in (77 mm) |
Original: $15.99
-65%$15.99
$5.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fits 2.75 inch diameter tubes
- 3 inches in length
- Connects two tubes that require some flexibility in the joint
- Constructed from long-lasting and durable EPDM rubber
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| Inlet Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Outlet Diameter | 3.063 in (78 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 3 in (76 mm) |
| Product Box Length | 3.05 in (77 mm) |
| Product Box Width | 3.05 in (77 mm) |









