AEM Universal Tube 3.5in OD; 30 Degree Bend - Universal
- Two 6 inch straight sections with a 30 degree bend
- 3.5 inch outside diameter
- 0.065 inch thick 6063 aluminum alloy construction
- Designed to be cut, spliced or welded to fit custom applications
| Product Style | Tube - Metal, Uncoated |
| Tube Style | 30 Degree Elbow |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 14 in (356 mm) |
| Product Box Width | 6.75 in (171 mm) |
| Diameters | 3.50 In. OD |
| Finish | None |
| Material Used | Aluminum |
| Pipe Design | 30 Degree Bend |
| Warranty | 90 Days |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

AEM Universal Tube 3.5in OD; 30 Degree Bend - Universal
AEM Universal Tube 3.5in OD; 30 Degree Bend - Universal
- Two 6 inch straight sections with a 30 degree bend
- 3.5 inch outside diameter
- 0.065 inch thick 6063 aluminum alloy construction
- Designed to be cut, spliced or welded to fit custom applications
| Product Style | Tube - Metal, Uncoated |
| Tube Style | 30 Degree Elbow |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 14 in (356 mm) |
| Product Box Width | 6.75 in (171 mm) |
| Diameters | 3.50 In. OD |
| Finish | None |
| Material Used | Aluminum |
| Pipe Design | 30 Degree Bend |
| Warranty | 90 Days |
Original: $36.99
-65%$36.99
$12.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Two 6 inch straight sections with a 30 degree bend
- 3.5 inch outside diameter
- 0.065 inch thick 6063 aluminum alloy construction
- Designed to be cut, spliced or welded to fit custom applications
| Product Style | Tube - Metal, Uncoated |
| Tube Style | 30 Degree Elbow |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 14 in (356 mm) |
| Product Box Width | 6.75 in (171 mm) |
| Diameters | 3.50 In. OD |
| Finish | None |
| Material Used | Aluminum |
| Pipe Design | 30 Degree Bend |
| Warranty | 90 Days |
























