Remark x BOLD Quiet-Spec Catback Exhaust w/ Turndown Tip - Lexus GX550 2024+
Want to give your Lexus GX550 a subtle and deep exhaust note. We are proud to offer our quiet spec 3" catback system which features two muffler canisters in a layout similar to the OEM exhaust system. Dual 2.5" mandrel bent inlet pipes feed the single large body high flow muffler under the middle section of the vehicle. An additional 3" straight through muffler is placed at the rear. Single 3.0" turndown tip positioned behind the rear bumper.
Produces a deep exhaust note during acceleration and deceleration. During idle and cruising, the exhaust note is subtle.
If you are looking for something with more of an exhaust note, check out Remark's other version which eliminates the second muffler at the rear.

| Part Number | RBD-C1076L-01Q (Single Turn Down Tip) |
| Year/Make/Model | 2024+ Lexus GX550 |
| Chassis/Engine | 3.4L V6 Twin-Turbo |
| Exhaust Type | Catback |
| Piping Diameter | 3.0" piping, 16 gauge, mandrel bent |
| Tip Diameter | 3.0" |
| Piping Material | Full T304 Stainless Steel |
| Muffler Material | Full T304 Stainless Steel |
| Mid-Pipe | Resonated |
| Muffler Tip Material | Full T304 Stainless Steel |
| Welding | High quality hand welding |
| Weight | 47.3lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Remark x BOLD Quiet-Spec Catback Exhaust w/ Turndown Tip - Lexus GX550 2024+
Remark x BOLD Quiet-Spec Catback Exhaust w/ Turndown Tip - Lexus GX550 2024+
Want to give your Lexus GX550 a subtle and deep exhaust note. We are proud to offer our quiet spec 3" catback system which features two muffler canisters in a layout similar to the OEM exhaust system. Dual 2.5" mandrel bent inlet pipes feed the single large body high flow muffler under the middle section of the vehicle. An additional 3" straight through muffler is placed at the rear. Single 3.0" turndown tip positioned behind the rear bumper.
Produces a deep exhaust note during acceleration and deceleration. During idle and cruising, the exhaust note is subtle.
If you are looking for something with more of an exhaust note, check out Remark's other version which eliminates the second muffler at the rear.

| Part Number | RBD-C1076L-01Q (Single Turn Down Tip) |
| Year/Make/Model | 2024+ Lexus GX550 |
| Chassis/Engine | 3.4L V6 Twin-Turbo |
| Exhaust Type | Catback |
| Piping Diameter | 3.0" piping, 16 gauge, mandrel bent |
| Tip Diameter | 3.0" |
| Piping Material | Full T304 Stainless Steel |
| Muffler Material | Full T304 Stainless Steel |
| Mid-Pipe | Resonated |
| Muffler Tip Material | Full T304 Stainless Steel |
| Welding | High quality hand welding |
| Weight | 47.3lbs |
Original: $1,245.00
-65%$1,245.00
$435.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Want to give your Lexus GX550 a subtle and deep exhaust note. We are proud to offer our quiet spec 3" catback system which features two muffler canisters in a layout similar to the OEM exhaust system. Dual 2.5" mandrel bent inlet pipes feed the single large body high flow muffler under the middle section of the vehicle. An additional 3" straight through muffler is placed at the rear. Single 3.0" turndown tip positioned behind the rear bumper.
Produces a deep exhaust note during acceleration and deceleration. During idle and cruising, the exhaust note is subtle.
If you are looking for something with more of an exhaust note, check out Remark's other version which eliminates the second muffler at the rear.

| Part Number | RBD-C1076L-01Q (Single Turn Down Tip) |
| Year/Make/Model | 2024+ Lexus GX550 |
| Chassis/Engine | 3.4L V6 Twin-Turbo |
| Exhaust Type | Catback |
| Piping Diameter | 3.0" piping, 16 gauge, mandrel bent |
| Tip Diameter | 3.0" |
| Piping Material | Full T304 Stainless Steel |
| Muffler Material | Full T304 Stainless Steel |
| Mid-Pipe | Resonated |
| Muffler Tip Material | Full T304 Stainless Steel |
| Welding | High quality hand welding |
| Weight | 47.3lbs |
























